Prognos för elpriset i september 2026
Vad baserar vi månadens elpriser på? Här kommenterar vi den löpande utvecklingen på elmarknaden.
Prognos
Påverkande faktorer
Vårt elhandelsteam förklarar
Augusti präglades av fortsatt torrt och varmt väder i både Kontinentaleuropa och Norden. Detta har lett till en för årstiden stor brist på vatten i magasinen. På kontinenten har detta även lett till minskad kärnkraftsproduktion (som en följd av för höga temperaturer i floderna och i vissa fall brist på kylvatten) samt minskade transporter av bland annat kol på floderna till kolkraftverk, vilket har lett till ökade produktionskostnader. Samtidigt har efterfrågan på el varit relativt hög till följd av ett ökat kylbehov.
Under augusti var tillgängligheten i kärnkraften hög. Men under september går 5 nordiska reaktorer i revision, vilket är relativt många och kommer sannolikt stötta de relativt höga spotpriserna under kommande månad.
Vi går således in i hösten med en ganska ansträngd bild. Gaslagren i Europa är på den lägsta nivån på fem år, frakter på de stora floderna är begränsade och det råder ett stort underskott på vatten i både Norden och Alpregionen. Konflikten mellan USA och Iran fortsätter att bubbla och en bråkdel av de normala leveranserna av olja och gas når ut på världsmarknaden från området. Detta har lett till kraftigt stigande priser på nästan samtliga insatsvaror för att producera el, vilket även återspeglas i spotpriser och terminspriser (dessa utgör grunden för de bundna elavtalen).
Väderprognoserna för september ser ut att ge betydligt mer nederbörd än normalt i Norden under de två första veckorna, för att därefter normaliseras. Det finns tendenser till en högtrycksuppbyggnad mot slutet av månaden, men prognosen är fortfarande mycket osäker. Prisbilden under dygnet präglas fortfarande av lägst priser under dagen, då solproduktionen är som störst. Solinstrålningen minskar dock snabbt och prispåverkan från solen blir mindre för varje dag.
Terminspriserna, som utgör grunden för de bundna elavtalen, handlas i dag ungefär på samma nivå som i början av augusti, trots fortsatt torka, höga gaspriser och låga lager av gas i Europa. Förrförra veckan nåddes de lägsta nivåerna på fem år i de kontinentala gaslagren, samtidigt som gaspriserna skjuter i höjden. De kontinentala terminspriserna har stigit kraftigt under augusti som en följd av detta. Fortsätter vi att ha brist på vatten i magasinen i Norden kommer vi under hösten och vintern att importera mer kraft från kontinenten, med stigande priser som följd, allt annat lika.
Marknaden prissätter, vad det verkar, fortsatt krig i Ukraina och Mellanöstern samt en allt större konkurrens om gasen på världsmarknaden från asiatiskt håll. Avgörande för prisbilden under de kommande månaderna och vintern är om det blir fred i någon av de större konflikterna (Iran–USA och Ryssland–Ukraina) och om vi får en längre period med ihållande nederbörd.
Inget av detta är tyvärr speciellt tydligt i skrivande stund.
Informationen är rapporterad i god tro och speglar de aktuella åsikterna hos enskilda medarbetare. Åsikterna kan ändras utan varsel. Vi tar inget ansvar för handlingar baserade på vår information.
Publicerades den 2 september, 2026.
Gå till nyhetsarkiv