Prognos för elpriset i november 2026

Prognos

I skrivande stund finns det få fundamentala faktorer som på kort sikt ser ut att kunna pressa ned elpriserna. Vi får därför räkna med relativt höga elpriser under hösten och vintern, givet vad vi vet i dag.

Påverkande faktorer

Hydrologiskt underskott som prognostiseras att öka under november.

Relativt milda väderprognoser inledningsvis vilket kan dämpa efterfrågan på el kortsiktigt.

Låg tillgänglighet på kärnkraft i Norden, men flertalet förväntas börja producera energi igen under den kommande veckorna.

Låg tillgänglighet av fossila bränslen i följd av oroligheterna i Hormuzsundet, kriget mellan Ukraina och Ryssland.

Vårt elhandelsteam förklarar

Oktober fortsätter likt september präglas av kraftigt stigande elpriser- både spotpriser och terminspriser (de kontrakt som sätter priserna på de bundna elavtalen). Orsaken till prisuppgången är bland annat de fortsatta höga priser på gas som en följd av oroligheterna kring den Arabiskahalvön, kriget mellan Ukraina och Ryssland och marknaden förväntar sig att de kommer att fortsätta att sätta logistik och tillgång på fossila bränslen i ett ansträngt läge för omvärlden. Kontinuerliga budgetunderskott i flera europeiska länder, där fokus senaste tiden varit på Frankrikes stora skuldbörda har lett till att den svenska kronan stärkts mot Euron, vilket dämpat prisuppgången, då el handlas i Euro på börserna.

Den låga nederbörden under den senaste månaden har bidragit till att vattenmagasinen inte kunnat fyllt på tillräckligt och prognoserna för den kommande månaden visar tecken på fortsatt mindre nederbörd än normalt, viket i sin tur också påverkar prisuppgången.

Positivt dock är att temperaturprognoserna kommande veckor indikerar normalt till något varmare väder än normalt. Tyvärr finns tecken på att kyligare väder än normalt kommer in i månadsskiftet november-december för en stor del av nord Europa (det är långt fram i prognosen så osäkerheten är stor, men marknaden tar in en riskpremie för detta i priserna).

Kontinentaleuropeisk elmarknad påverkar Sverige och Norden genom de stamnätsförbindelser som finns emellan områdena. I Europa ser vi fortsatt för årstiden fortsatt mycket låga gaslager, samtidigt som gaspriserna är extremt höga. Vidare så är vattenmagasinen i alpregionen mycket ansträngda efter sommarens värmebölja, vilket också bidrar till att hålla elpriserna både på kontinenten och i Norden höga. Många av de nordiska kärnkraftverken är fortsatt ur drift för sin årliga revision och i skrivande stund är produktionen på cirka 55% av installerad kapacitet. Flertalet kärnkraftverk planeras att komma ur sin revision inom de kommande veckorna. Om allt går enligt plan kommer samtliga kärnkraftverk vara inom produktion innan novembers utgång och allt annat lika kommer få en dämpande effekt på prisnivån.

På lång sikt ser samtliga nordiska stamnätsoperatörer en enorm tillväxt av datacenter, främst som en följd av den s.k. AI-boomen. Datacenter förbrukar stora mängder energi och vi befarar att stora delar av Nordens produktionsöverskott snabbt kommer att förbrukas i dessa. Allt annat lika, innebär detta stigande elpriser i framtiden.

Således väldigt få fundamentala faktorer som pekar på låga elpriser under de kommande månaderna just nu, men även på sikt så den kraftiga utbyggnaden av datacenter runt om i Norden en faktor som sannolikt kommer att påverka prisbilden uppåt på kort och lång sikt.


Informationen är rapporterad i god tro och speglar de aktuella åsikterna hos enskilda medarbetare. Åsikterna kan ändras utan varsel. Vi tar inget ansvar för handlingar baserade på vår information.

Publicerades den 2 november, 2026.

Gå till nyhetsarkiv