2012-01-12

Veckan före jul kom det mycket nederbörd i form av blötsnö som tyngde ner många träd ordentligt och skapade en hel del störningar på Gävle Energis elnät.
Många resurser, både personella och maskinella, fick sättas in under flera dygn för att få bort snön som fastnat på träden. Gävle Energi behövde göra en rejäl insats och vi ryckte ut med sammanlagt 19 personer som jobbade med förebyggande åtgärder som att kapa grenar och ta bort farliga träd nära elnäten.
De områden som drabbades värst var Hanåsen, Jordåsen, Gräsbäcken och Smörnäs. Högspänningslinjerna närmast kusten klarade sig dock bra då havet värmde luften och nederbörden föll mest som regn.

Punktinsatser under stormen Dagmar
På annandag jul drog stormen Dagmar in över landet och träffade mellersta Sverige med stor kraft. Gävle Energis elnät låg precis i utkanten av ovädret och vi klarade oss förhållandevis bra. Vi behövde ändå sätta in extrapersonal för att göra punktinsatser.
– Många fick avbryta sin julledighet för att göra snabba insatser men tillsammans räddade vi julen för många hushåll säger Thomas Tillman, affärschef elnät.
Totalt registrerats cirka 30 högspänningsfel under de två ovädren. Områden som drabbades var Hanåsen, Jordåsen, Gräsbäcken, Oslättsfors, Införå och även Oxharen ute på Limön. För att kunna ta sig ut till ön och rätta till felen så anlitades en fiskare för transport.
Elnätet i Hedesunda klarade sig mycket bra under perioden och endast tre högspänningsfel registrerades.
| 2013-05-08 Kundservice stänger inför torsdagens helgdag |
| 2013-04-30 Kundservice stänger inför Valborgsmässofirande |
| 2013-03-20 Du släcker väl ned för Earth Hour 2013? |
| 2013-03-05 Teknikproblem för veckomedelutskick |
| 2013-03-01 Kundservice stänger för utbildning 1 mars |