Väder i Gävle

 

Sociala medier

Här kan du ta del av nyheter, tips och få reda på vad som händer i energi-Sverige.

Följ Gävle Energi på Twitter
Gävle Energi på Twitter! Följ Gävle Energi på Facebook
Gävle Energi på Facebook!

 

Mobilladdning på rockfestival - en succé

2010-07-15

Ingen har väl undgått att rockfestivalen Getaway Rock har etablerat sig i Gävle.

Den 8-10 juli intogs Gasklockorna av 14 000 festivalbesökare och Gävle Energi var på plats för att ladda mobiler. Vattenflaskor från GavleNet såg till att hålla besökarna med vätska i sommarhettan.

Gävle Energis kundvagn inreddes med en laddstation för mobiler. Allt som behövdes utöver det var ett stort antal mobilladdare, ett bra system för att koppla samman ägare och telefon - och givetvis ett glatt gäng med serviceanda.

Eftersom många besökare bodde på campingen var mobilladdningen ett populärt inslag på festivalområdet och i sommarhettan var vattenhålet intill kundvagnen ett bra dragplåster. Med hundratals GavleNet-flaskor i lager såg vi till att ingen behövde gå törstig.

- Nu hoppas vi som jobbade att vi kan köra nästa år igen, och vi har massor med idéer hur vi kan göra det ännu bättre, säger Mattias Gustafsson som var på plats tillsammans med kollegorna Ida Lindahl, Rolf Lönn, Peter Thalén samt sommarjobbarna Anna Lindström och Alexander Rosenkvist.


I sommarhettan behövdes många liter vatten och GavleNet försåg de flesta med ordentliga flaskor.
 

På kundvagnens tak satt solcellerna som
gjorde jobbet.
 

Sommarjobbarna Alexander Rosenkvist och
Anna Lindström fick serva festivalbesökarna.

Robin Svensson, gitarrist i Surviving the Charade
passade på att ladda mobilen innan spelningen.
.


Hundratals mobiltelefoner laddades under festivaldagarna.


Peter Thalén jobbar vanligtvis med elförsäljning och Mattias Gustafsson har fokus på småskalig sol- och vindkraft.
   

 

 

 

 

Gävle Energi AB  |  Box 783, 801 29 Gävle  |  Växel: 026-17 85 00  |  E-post: gavleenergi@gavle.se